Vtedy na Kahlenbergu

alias záverečná výprava z Dobrodružnej geografie 3 za (super)Hrdinami, 10. novembra 2019.

V septembri 1683 ku Viedni obľahnutej Turkami docválal na pomoc poľský kráľ Ján Sobieski, vyštveral sa na priľahlý kopec Kahlenberg, spustil odtiaľ kanonádu a následne legendárna poľská husárska jazda šokovala zaskočených Turkov. A tí utekali, že sa zastavili až srbskom Belehrade.

V septembri 1983 Ján Pavol II. ďakoval v kaplnke na Kahlenbergu za záchranu Európy pred tristo rokmi.

A napokon… sme sa na Kahlenberg vybrali aj my 😊 – tlupa šikuliakov, ktorí sa usilovne zapojili do tretieho ročníka letnej výzvy „Dobrodružná geografia“.

Na sv. omši v českom jazyku v kostole Najvätejšieho Vykupiteľa nás veľmi pekne prijali. Chlapci sa zapojili miništrovaním a čítaním prosieb. Kňaz vo svojm príhovore o živote českej komunity vo Viedni spomenul aj svoju angažovanosť v skautingu a v závere nám zaželal „Gut Pfad!“.

Vo vojenskom múzeu nás privítala sprievodkyňa a ukázala nám zbrane a brnenia z obdobia, kedy sa Viedeň bránila pred hroznou presilou Turkov. Tí Viedeň nazývali „Zlaté jablko“ a chceli si ho „odtrhnúť“ pre seba. Sprievodkyňu sme zaplavili otázkami a úspešne sme prešvihli čas vyhradený na prehliadku.

Po posilnení sa obedom na ihrisku kúsok od múzea sme vyrazili na poslednú zastávku našej výpravy – kopec Kahlenberg. Poskytol sa nám nádherný výhľad na Viedeň. Pre poľského kráľa ale musel byť hrozný, keď uvidel mega veľký turecký tábor rozložený pri hradbách mesta. V kaplnke sme našli „stopy“ Jána Pavla II. – jeho oblečenie, bohoslužobné predmety, fotky – z príležitosti jeho návštevy. Kúsok od vrcholu sme odlovili kešku pri cintoríne rytierov. A v stánku sme odlovili suveníry na pamiatku z týchto miest.

Záverom: Áno, aj tu žili (super)Hrdinovia – videli sme ich stopy…

Vojto

Fotky z akcie: fotoalbum na zborovej FB stránke.