Výzva pre teba i celú rodinu s Mary’s Meals

17. novembra 2020 rodičia a členovia nášho skautského zboru obdržali mail s názvom „VÝZVA pre teba i celú rodinu“. Bol to začiatok dobrodružstva, cez ktoré sme chceli viac spoznať život detí v chudobných krajinách.
Existuje jednoduché riešenie pre hladujúci svet?
Hnutie Mary’s Meals tvrdí, že áno: Zavádzaním školského stravovania tam, kde chudoba a hlad bránia deťom v prístupe k vzdelaniu. V školách, kde deti dostávajú ich jedlá, stúpa počet zapísaných žiakov, zlepšuje sa ich dochádzka, deti sa dokážu lepšie sústrediť, sú zdravšie a dosahujú lepšie výsledky. Tak môžu dostať vzdelanie, ktoré im otvára cestu von z chudoby. Iba 18,30 € sú náklady na stravovanie 1 dieťaťa po celý školský rok. To je 9 centov na deň.
Fíha!
Hm. Skúsme sa o tom dozvedieť viac a trochu si to vyskúšať na vlastnej koži!
A tak prišla ZBOROVÁ VÝZVA s troma úlohami na zmáknutie do 20. decembra:

1. Zdolaj 18,3 km chôdzou alebo behom (v súčte počas výzvy).
Cesta pešo do školy pre deti v chudobných krajinách je častokrát viac ako desať kilometrov denne. Podpor ich na diaľku – prekonaj sa a vyraz von ako oni – ráta sa bežná prechádzka, beh, turistika (ideálne s celou rodinou). Ich dĺžkou (spolu všetky aktivity) zdolaj najmenej 18,3 km. Toto číslo symbolizuje aj náklady na jedlo pre 1 dieťa na celý školský rok.
Môžete navštíviť miesta zaujímavé pre deti – skaly s výhľadom, jaskyňa, štôlňa, jazero, zrúcanina hradu a pod.

2. Nakúp u miestneho farmára (aspoň raz).
Prioritou Mary´s Meals je, aby suroviny na prípravu jedla boli pokiaľ je to možné lokálnej produkcie, čím sú podporovaní miestni farmári, domáca ekonomika a výsledná cena jedla môže ostať stále nízka.
Ako si vyskúšaš tento princíp v praxi ty? Aj pestovatelia a chovatelia na Slovensku potrebujú pomoc, najmä teraz počas pandémie coronavírusu – nakúp u nich produkty, aby nestratili svoju prácu.

3. Pošli ako Vianočný darček malú sumu a nasýť jedno dieťa
Ak je to pre Vás ako rodinu možné, prestrite dieťaťu žijúcemu v chudobe miesto pri virtuálnom vianočnom stole Mary’s Meals. Vaším darom 18,30 € mu zabezpečíte jedlo v mieste vzdelávania počas celého školského roka. Prípadne menšou sumou na časť roka. Povzbuďte deti, aby aj oni obetovali nejaké drobné zo svojho prasiatka.

A tak sme sa do toho pustili… pešo do školy aj na dlhšiu vzdialenosť, rodinné výlety do prírody, kupovali sme ryby v Kamenáči a vypekali doma voňavé špeciality a … veríme, že „prestretými taniermi“ u Mary’s Meals sme zmenili svet konkrétnym deťom. 🙂

Tridsiatimpiatim borcom – členom zboru, ktorí zdolali túto výzvu srdečne gratulujeme!  😉

Vojto a Verča