Svetobežníci na Ukončení skautského roka

Tento skautský rok bol úplne iný, špecifický a dúfame, že nie opakujúci sa. Prečo? Lebo naše aktivity boli pozastavené pandémiou, ktorej sme nevideli konca – kraja. Naše skautské jednotky sa nemohli stretávať, a ak, tak iba online … ale 28. júna 2020 sme sa po trojmesačnej prestávke mohli konečne stretnúť naživo, osobne a to hneď vo veľkom štýle. Na brehu Malého Dunaja pri Novej Dedinke sme sa stretli už po šiesty krát, a keďže je to opakovane, je jasné, že sa nám toto vodácke prostredie páči.

Celé nedeľné popoludnie bolo venované spomienke na patróna nášho skautského zboru – Jána Pavla II. , a tak všetky naše aktivity smerovali k nemu. Tento rok by totiž oslávil svoje sté narodeniny. Začali sme sv. omšou, kde sme odovzdali naše trápenia spojené s corona vírusom, ale aj vďaky za čas, ktorý nám bol venovaný ako požehnanie pre naše rodiny. Nasledoval výborný guľášik od skautov a šup na nástup oddielov, kde sa stručne vyjadrili vedúci k aktivitám svojich oddielov počas uplynulého skautského roka. Vyhodnotila sa kresliarska súťaž spojená s oslavou sv. Juraja. Vyvrcholením dňa bola veľká dvojhodinová hra, počas ktorej rodiny súťažili a zbierali zážitky podobne ako Karol Wojtyla po celom svete. Na jednotlivých stanovištiach sme si vyskúšali ako pápež lyžoval v horách, ako písal básne, hrával v ochotníckom divadle, športoval, aktivizoval sa v podzemnej cirkvi počas komunizmu a tiež sa venoval dušpastierskej činnosti. Keďže je známe, že precestoval viac ako milión kilometrov po celom svete, právom ho teda nazývali Svetobežník – tak sa nazývala i naša veľká hra. Rodiny zbierali ocenenia v podobe stužiek podľa farby toho – ktorého kontinentu, plnili úlohy a pripínali si ich na vlastnoručne vyrobenú berlu akú nosieval Ján Pavol II.

Bodka po celom dni bol minisplav do Tomášova. Slnko a vzduch nám doplnili vitamín D, zrelaxovali sme a s dobrým pocitom sme sa vrátili domov.

Verča Veronika Chrvalová