Upratovanie Kamenáča

V sobotu 4. marca o 14h sa skauti stretli v Kamenáči na trochu netradičnej oddielovke. Neklasická bola hneď z viacerých príčin. Prvý raz k nám zavítal Maxo, ale to nebol hlavný dôvod. V ten deň sa konala akcia upratovania Kamenáča, na ktorom sa zúčastnilo mnoho dobrovoľníkov z celej Trnavy, vrátane nášho primátora Petra Bročku ;-). Spoločne sme sa s nimi spojili, aby sme vykonali kus užitočnej práce a vyčistili „pľúca Trnavy.“ Zahrali sme sa na smetiarov a priložili ruku k dielu ;-). Zobrali sme si niekoľko igelitových vriec, obliekli pracovné rukavice a pustili sa do toho. Našli sme v tráve mnoho „nečakaných pokladov“ rôznych podôb, ktoré do prírody rozhodne nepatria od dámskych topánok, cez rozbité kusy televízora, roztrhané oblečenie, koberec, ale i striekačky s ihlami a kondómy. Naplnili sme vyše päť vriec (nepočítal som to presne).

Veľmi si vážim, že sa chalani rozhodli vykonať kus dobrej práce bez nároku na odmenu, hoci nemuseli. Skauti nie sú smetiari, ich povinnosťou nie je zbierať po druhých odpadky. Avšak je veľmi dobré, keď si takto už odmalička spoločne zvyknú pomáhať okoliu a starať sa o prírodu.

Najdôležitejšie nie je, aké zamestnanie človek vykonáva, ale aká je užitočnosť jeho práce. Jedine ak jeho práca má zmysel, nachádza v nej naplnenie. Skauting má v mladých rozvíjať aj tento rozmer, rozmer pomoci druhým. Ako povedal svätý Aurelius Augustín: „Miluj a rob čo chceš.“ Pre toto by mali skauti, ale aj ľudia celkovo mať pri svojej práci na zreteli hlavne druhých ľudí.

Som presvedčený, že takýmto spôsobom chalani z nášho oddielu už v mladom veku dokážu objaviť význam užitočnej práce, vďaka čomu sa neskôr ich práca bude môcť stať pre nich napĺňajúcou.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg