Skautský zbor Jána Pavla II. v Trnave

Vitajte na našej webovej stránke!

Sme skautský zbor, ktorý patrí ku medzinárodnému mládežníckemu hnutiu Federácia skautov Európy (Union internationale des Guides et Scouts d’Europe). Sme členmi občianskeho združenia „Združenie katolíckych vodkýň a skautov Európy na Slovensku“.

Žijeme tradičný skauting, na základoch položených Baden-Powellom.

Naším dlhodobým zámerom je vytvárať pozitívne a srdečné prostredie pre všetkých členov, spolu deti aj dospelých, stále sa učiť niečo nové a tešiť sa z času pod holým nebom 🙂

Otvorenie skautského roka na priehrade Boleráz (kliknutím na obrázok ho zväčšíš).

V skautskom roku 2020/21 sa vedúci venujú členom v deviatich oddieloch: dva oddiely vydier (chlapci a dievčatá vo veku 6-7 rokov), dva oddiely vĺčat (ch. 8-11 rokov), lienky (d. 8-11 rokov), skauti (12-16 rokov), vodkyne (12-16 rokov), roveri (17-22), strážkyne (17-22).  V prípade otázok nám neváhajte napísať, viď kontakt!

A teraz niečo viac o našom teame – kto sme a prečo robíme, čo robíme.

Pablo Cantero Guisandez – Múdry dub
(vedúci brlohu morských vydier)
Pochádzam zo Španielska a v skautingu som od roku 2018. Vidím aký má skvelý vplyv na moju dcéru a synov. Rád by som doprial túto radosť aj ostatným rodičom a ich deťom. Chcem dať šancu deťom z mesta, aby boli viac v kontakte s prírodou a inými deťmi. Snažím sa, aby z detí, ktoré sú mi zverené vyrástli raz zodpovední, obetaví a šťastní ľudia.
Juraj Jančovič – Čierny medveď
(vedúci brlohu riečnych vydier)
Členom skautingu som od roku 2019. Priviedol ma k nemu Múdry dub Pablo, ktorý sa ma opýtal, či by som mu pomohol s vydrím brlohom. Keby som sa pri rozhodovaní riadil iba svojím rozumom, tak by som sa kvôli množstvu času a energie na to potrebnej na to nedal. Našťastie som sa rozhodoval aj srdcom, jeho ponuku prijal a stal sa tak Čiernym medveďom. Vďaka tomu zažívam s vydrami množstvo čarovných chvíľ, na ktoré nielen ja, ale dúfam že aj ostatní naokolo radi spomínajú.
Kamila Slamková – Polárna líška
(pomocná vedúca riečnych vydier)
V jeseni 2019 ma Múdry Dub a Čierny Medveď pozvali pomôcť s deťmi. Je to pre mňa zmysluplne strávený čas v prírode, s ľuďmi, ktorí sú našou budúcnosťou.
Erik Lovás – Akela 1. svorky vĺčat
Skautingu som sa začal venovať v roku 2014. Hľadal som pre svojho syna to pravé orechové, a tak som zavítal za Vojtom, či náhodou nemajú v zbore niečo pre deti vo veku okolo 8 rokov. Na to mi Vojto povedal: „Keď sa na to dáš, tak budeme mať.“ A odvtedy som Akela na plný úväzok. Je úžasné vidieť ako sa z vĺčat stávajú skauti a zo skautov roveri, ktorí nemyslia len na seba, ale najskôr na druhých a som rád, že ich môžem na tejto ceste kúsok sprevádzať.
Patrik Gdovin – Pytón Kaa pri 1. svorke
V skautingu som od roku 2013. Mám rád prírodu, výlety a prácu s deťmi. Čo ma láka na skautingu? Hlavne to, že tu môžem zažiť dobrodružstvo a rôzne nové výzvy v partii dobrých priateľov. Učím sa samostatnosti a spoznávam nové oblasti života.
Andrej Horník – Baghíra pri 1. svorke
Členom som od roku 2014. Skauting ma upútal už ako dieťa v knihách o Pánovi Tragáčikovi. V skautingu som našiel dobrodružstvo, službu a najmä veľa bratov a sestier „v zbrani“ – či skôr v Božej zbroji. Ako skaut a neskôr rover som sa naučil väčšej zodpovednosti, prekonávaniu vlastnej pohodlnosti, odvahe bojovať so svojimi chybami a najmä snahe hľadať dôvod na úsmev aj v ťažkých časoch. A aj keď sme všetci niekedy mrzutí, premočení a premrznutí, na konci dňa si vždy s úsmevom povieme, že to všetko stálo za to.
Tomáš Bošnák – Rikki-Tikki-Tavi pri 1. svorke
Som otec, ktorý sa dostal ku skautingu cez svojho syna. Chcel som si vyhradiť na Filipa čas a tak som s ním začal chodiť na výpravy vydier. Neskôr ma Baghíra Vojto požiadal o spoluprácu pri príprave Otvorenia skautského roka a tam niekde začala moja cesta vstupu do skautingu. Nakoniec spolu s prestupom syna ku vĺčatám sa zo mňa stal starý vlk 1. svorky. Skauting je pre mňa skvelá a dobrodružná forma sprevádzania detí v živote.
Pavol Gono – Akela 2. svorky vĺčat
V skautskom hnutí som od roku 2017. Chcem sprevádzať mojich dvoch synov na ceste k dospelosti, a postupom času nielen mojich dvoch synov. Skauting pre mňa znamená obohacujúci životný štýl.
Pavol Dobrík – Vantola pri 2. svorke vĺčat
Poznámka redaktora – Vantola to už-už súka z rukáva a tešíme sa na jeho pozdieľanie 🙂
Zuzana Cuninková (vedúca lienok)
Členkou som od roku 2019. V skautingu sa cítim veľmi dobre, spoznala som tu veľa úžasných ľudí. Myslím, že skauting je skvelou formou pre rozvoj detí a mládeže. Ja osobne mám veľmi rada deti, a preto mám veľkú radosť, že sa môžem realizovať práve v službe pre lienky.
Juraj Valášek (vedúci oddielu skautov)
V skautingu som od svojich 12 rokov, od roku 2012. Kým som bol mladší, bol som hlavne prijímateľom informácií od svojich vedúcich, a tak som si vytváral svoj obraz o skautingu. Až postupom času som zistil, ako mi to v určitých oblastiach sebarozvoja pomohlo. Pre skautov je vlastný istý spôsob vnímania reality. Je to spôsob, akým hľadám cesty v živote, ako sa dá niečo spraviť, nie sa tomu vyhýbať. Je to pre mňa zároveň komunita ľudí s podobným videním sveta, ktorým nie je cudzie niečo nezištne spraviť, alebo niečo začať sám od seba.
Martin Chvostál
(pomocný vedúci pre skautov a pomocný vedúci pre roverov)
Členom hnutia som od roku 2013. Pre mňa je skauting cesta, je to dobrovoľná cesta, na ktorej sa človek potýka s výzvami a jej cieľom je svätosť, no počas nej sa nemusí nikdy báť, že bude kráčať sám.
Mária Mihálková (vedúca pre vodkyne)
V skautingu som od roku 2019. Dlhšie som hľadala svoje miesto, túžila som niekam patriť, nie hocikde, ale tam kde nájdem ľudí, s ktorými si rozumiem, ktorí ma prijímajú a ja prijímam ich, kde sa vzájomne máme radi, podporujeme sa a slúžime si. Naším heslom je Slúžiť. V živote mladého človeka je veľmi dôležitá služba a zaangažovanosť, a práve tu je možné túto túžbu naplniť. Lebo jedine ak sa dávame druhým, vtedy dostávame.
Marek Šmid (vedúci roverského klanu)
Členom skautského hnutia som od roku 1999. Keď som začínal, dôvodmi boli najmä dobrodružstvo, kamaráti, pekne strávený čas. Teraz si skôr uvedomujem, že prostredníctvom nášho skautského spoločenstva môžeme pomôcť mnohým ľuďom, členov, ich rodinám, či nečlenom. To samozrejme ale nevylučuje dobrodružstvá, priateľstvá a výnimočné zážitky aj v tejto ďalšej fáze života. Skauting pre mňa znamená priestor, v ktorom sa jednotlivec môže posúvať nad rámec svojho tieňa, nad hranicu svojho komfortu a nie je pritom sám, je pri ňom spoločenstvo ozajstných priateľov.
Veronika Chrvalová (vedúca ohniska strážkyň)
Do skautingu som vstúpila v roku 1992 vo veku 12 rokov. Začala som v Slovenskom skautingu v zbore Vodopád v Žiline. A do nášho trnavského zboru som prišla v roku 2016. Komplexnejší a lepší výchovný systém pre človeka v každom veku nepoznám. Skauting naučí človeka prežiť aj v nekomfortných životných situáciách, vážiť si teplo a sucho domova. Osobne ma naučil skauting vážiť si priateľstvo, dôverovať ľuďom, láske a úcte k prírode a tiež vo mne vždy podporoval a zdravo budoval duchovné smerovanie môjho života. Myslím si, že skauting zo mňa robí lepšieho človeka. Rada doprajem každému, aby si zažil tento životný štýl, lebo je vnútornou radosťou, ktorá dáva zmysel i nádej pre ďalšie generácie.
Vojtech Kolarovič – Baghíra pri 2. svorke a vedúci zboru
V skautingu som srdcom od mala, hoci oficiálne som sa stal členom až v dospelosti. Je to vôňa dobrodružstva, veselý čas s parťákmi, stále nové možnosti učiť sa od skúsenejších… ale pozor! Na pozadí toho všetkého beží výchova: chodníky napredovania od útleho detstva, ktoré (v prípade úspechu) dovedú dieťa až do zrelej dospelosti, následne s možnosťou odovzdávať skúsenosti, vplývať na vlastné deti a zverencov v oddiele. Toto skautské putovanie po chodníku životom ma fascinuje svojím potenciálom. Ku mojej službe patrí koučovať vedúcich, aby sa kompetentne venovali detským zverencom vo svojich oddieloch – teda aj mojim vlastným trom synom 😊.