Vychádzka oddielu skautov na Čertov žľab

V sobotu 29. novembra konečne nadišiel čas našej plánovanej vychádzky. Vybrali sme sa na Čertov žľab v Malých Karpatoch. Autobusom sme sa odviezli do Smoleníc, kde náš program začal. Rozdelili sme sa podľa družín. Veľmi nás potešilo, že otec František Fedorišin so sebou priviedol aj piatich chalanov zo svojho skautského krúžku pri Základnej škole Angely Merici. Dvaja z nich sa na dnešný deň pridali ku družine Krt a traja ku družine Vlk. Vďaka tomuto mali prvýkrát možnosť uvidieť a v plnej miere sa zapojiť do riadnej činnosti družiny. Na skautov počas tejto výpravy čakali tri súťažné úlohy, za ktoré mali možnosť získať body.

Radcovia dostali turistické mapy a ich prvou úlohou bolo zaviesť svoju družinu do cieľa. Na Čertov žľab viedli paralelne dve približne rovnako dlhé cesty. Družina Vlk sa vydala spolu s Mártym a otcom Františkom jedným chodníkom a družina Krt spolu so mnou išla druhou cestou. Zámerne sme s Mártym vybrali túto turistickú trasu, pretože má aj symbolický význam. V živote vždy vedie viacero ciest k riešeniu problémov. Veľakrát je jedno, ktorú si zvolíme. Dôležité však je, aby sme sa dostali na správne miesto.

V hore na nás čakalo jedno milé prekvapenie. Vo vyššej nadmorskej výške ihličie stromov pokrývala lesklá krišťáľovo čistá vrstva. Zamrznuté konáre stromov nám týmto oznamovali, že zima už klope na dvere. Skaut však má byť pripravený na akékoľvek počasie, preto ho ani sneh, ani ľad nemôže od výpravy odradiť 😉 Termosky s horúcim čajom náš problém s chladom rýchlo vyriešili. Chalani pomocou mapy našli cestu sami bez pomoci vedúcich, ako to u skautov má byť. Družina Krt prišla na Čertov žľab ako prvá, vďaka čomu získala prvý bod.

Tu už na našich „bojovníkov“ čakala druhá náročnejšia súťaž. Každá družina mala postaviť jednu lavičku, ktorá by udržala dospelú osobu. Chalani vybrali svoje náradie a ihneď sa zhostili úlohy. Družina Krt napriek nepriaznivým zimným podmienkam postavila z premrznutého vlhkého dreva vhodnú lavičku, ktorá udržala dokonca i otca Františka ;-). Družine Vlk to tentoraz kvôli slabej spolupráci nevyšlo. Ich lavička sa rozpadla. Druhý bod opäť získala družina Krt.

Náročná úloha nás všetkých vyčerpala. Prázdne žalúdky nám všetkým oznamovali, že sa treba posilniť. Vrátili sme sa späť po tej istej ceste. Zastavili sme pri Smolenickom zámku, kde sme sa pustili do plnenia tretej záverečnej úlohy. Treťou skúškou bolo varenie obeda. Obe družiny dostali k dispozícii jeden varič a suroviny na prípravu jedla: ryžu vo varných sáčkoch, konzervu morčacieho mäsa, kukurice a hrášku. Chalani si takto sami jednoduchým spôsobom pripravili chutné jedlo. Obom družinám sa podarilo pripraviť delikátny pokrm, vďaka čomu tretí bod získali obe 😉

Program sme zakončili spoločným nástupom, do ktorého sa zapojili i noví členovia, ktorí si už osvojili aj družinový pokrik. Unavení ale spokojní sme sa vracali na autobusovú zastávku do Smoleníc.

Z tejto vychádzky nám ostávajú pekné spomienky. Úspešná spolupráca našich dlhoročných skautov a chalanov z Feriho skautského krúžku otvára dvere ďalším nastávajúcim aktivitám. Na vlastnej koži chalani zakúsili dobrodružstvo v zimnej prírode a uvideli, čo všetko dokážu. Dospelý človek rovnako ako aj dospievajúci chalan objavuje svoje možnosti iba vtedy, ak sa sám prekonáva. Som presvedčený, že sme objavili nových členov nášho trnavského skautského oddielu, ktorých veľmi radi uvidíme aj na oddielovkách.