Kurz prvej pomoci a bezpečného pobytu v prírode
V roku 2013 sa roveri a strážkyne, neskôr aj skauti, zúčastnili kurzu prvej pomoci a bezpečného pobytu v prírode. Kurz sa skladal z jarnej teoretickej a jesennej praktickej časti. Viedli ho lekár a bratislavský Akela (vodca vĺčat) v jednej osobe Adam Žilinek spolu s vedúcim trnavského zboru a trnavských roverov – taktiež v jednej osobe – Vojtom Kolarovičom.
Obsahom teoretickej časti bolo najmä oboznámenie sa s jednotlivými technikami prvej pomoci. Z Adamových úst zazneli aj tieto slová: „Všetci máme ako občania povinnosť poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorý to potrebuje. Napriek tomu veľa ľudí či už z ľahostajnosti alebo strachu len tak prejde okolo osoby, ktorá leží na zemi a možno potrebuje pomoc.. Lenže vy ste skauti, od vás sa očakáva, že pôjdete príkladom, prevezmete iniciatívu a budete vedieť, čo máte robiť.“
Ako prvú sme si prebrali kardiopulmonálnu resuscitáciu. Tá pozostáva z 30 stlačení hrudníka a 2 vdychov z pľúc až do pľúc (nie iba z úst do úst ;-). Túto techniku sme si precvičili aj na figuríne. Ďalej nasledovalo poskytnutie pomoci pri dusení sa, bezvedomí, alergickej reakcii, ošetrenie krvácania z tepny, žilového krvácania, uštipnutia hadom a hmyzom, ako postupovať pri úpale, omrzlinách a v iných viac alebo menej závažných situáciach.
Praktická časť kurzu bola akčná a dobrodružná. Na začiatku sme si povedali zásady, podľa ktorých treba v krízových situáciach postupovať: zabezpečiť vlastnú bezpečnosť a upokojiť sa, roztriediť zranených, poskytnúť pomoc tým, ktorí to potrebujú, transport ranených, volať pomoc, zabezpečiť vodu, oheň, prístrešok a stravu. Ku všetkým týmto dôležitým krokom sme si vysvetlili a ukázali ako postupovať. Aby bol človek schopný zvládnuť krízovú situáciu a správne sa zachovať, musí sám seba cieľavedome trénovať v boji s pohodlnosťou a egoizmom.
Nasledoval akčný scenár: sme účastníkmi leteckej havárie. Lietadlo spadlo v blízkosti rekreačnej oblasti Kamenný mlyn… Čo robiť? Čo je dôležité a čo je menej dôležité? Ako to zvládnuť? Ako sa správne rozhodnúť? Nakoniec sme to úspešne zvládli 🙂 Teraz to bola len hra. Každý v kútiku srdca dúfa, že v skutočnosti sa v podobnej situácii neocitne. Keby však áno, skúsili sme spraviť krôčik k tomu, aby sme po tomto dni boli o trošku lepšie pripravení, ako pred ním…
Projekt bol pripravený s finančnou podporou mesta Trnava.